flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Нововоронцовський районний суд Херсонської області

ВСУ висловився про встановлення порядку користування земельною ділянкою

31 травня 2017, 09:00

 

Верховний Суд України висловив свою правову позицію у справі №6-841цс16 про встановлення порядку користування земельною ділянкою.

 При застосуванні положень статті 120 ЗК України в поєднанні з нормою статті 125 цього Кодексу слід виходити з того, що в разі переходу права власності на об'єкт нерухомості в установленому законом порядку, право власності на земельну ділянку у набувача нерухомості виникає одночасно з виникненням права власності на зведені на земельній ділянці об'єкти.Це правило стосується і випадків, коли право на земельну ділянку не було зареєстровано одночасно з правом на нерухомість, однак земельна ділянка раніше набула ознак об'єкта права власності.

 Разом з тим, згідно з частиною першою статті 318 ЦК України кожен власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Однак право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою.

 Зазначені положення по користуванню власністю цілком повинні застосовуватися до майнових прав на майно (в тому числі з правом користування земельною ділянкою).

 Тому право користування земельною ділянкою визначається відповідно до частки кожного з власників нерухомого майна, що знаходиться на цій земельній ділянці, якщо інше не встановлено домовленістю між ними. Однак в будь-якому випадку, наявність у однієї людини права не може порушувати права іншої особи (частина п'ята статті 319 ЦК України).

 Отже, при вирішенні спору, визначаючи варіанти користування земельною ділянкою, суд повинен виходити з розміру часток кожного з співвласників на нерухоме майно, наявності порядку користування земельною ділянкою, узгодженого власниками або визначеного на підставі відповідного договору, оформленого в установленому законом порядку. Якщо суд встановить, що співвласники визначили порядок користування і розпорядження земельною ділянкою, для зміни якого немає підстав, він приймає рішення про встановлення саме такого порядку. Якщо ж узгодженого або встановленого порядку користування земельною ділянкою немає, то суд встановлює порядок користування земельною ділянкою з дотриманням часток кожного співвласника в нерухомому майні та забезпеченням вільного користування кожним із співвласників своїм майном.